Felinoterapia, czyli koto-terapia
Felinoterapia jest formą terapii kontaktowej, w której kot stanowi „pomost”, po którym dociera do osoby potrzebującej i nawiązuje z nią kontakt.
Terapia opiera się na założeniu, że kontakt ze zwierzęciem przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego, dzięki czemu zwiększają się czynności poznawcze i polisensoryczne.
Koto-terapia przełamuje wszelkiego rodzaju ograniczenia, ułatwia komunikację, rozwija zdolność okazywania uczuć i emocji, zmniejsza poczucie samotności.
Wpływ felinoterapii
-Kontakt z kotem powoduje w organizmie człowieka wytwarzanie endorfin – hormonów szczęścia podnoszących nasze samopoczucie i poziom zadowolenia, oraz oksytocyny,która redukuje stres i działa przeciwlękowo.
-Głaskanie kota, jego monotonne mruczenie wpływają kojąco i uspokajająco na osoby nerwowe, powodując obniżenie ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi.


Korzyści z kontaktu z kotem
-zwierzęta motywują i zachęcają do kontaktu
-rozbudzają ciekawość
-budują poczucie odpowiedzialności i świadomości istnienia innych gatunków
-służą jako pomost łączący świat dziecka ze światem dorosłych
-pobudzają radość życia i poprawiają poczucie pewności siebie
-dają możliwość zdobywania nowych doświadczeń i budowania kompetencji społecznych
-budują i wzmacniają poczucie zaufania i akceptację nas bez żadnych uprzedzeń
-pomagają radzić sobie z lękiem, zmartwieniem i frustracją
-stanowią wspaniałą alternatywę jako terapia wspomagająca
Felinoterapia jako proces terapeutyczny, rehabilitacyjny i socjalizacyjny
Już od dawna wiadomo, że kontakt ze zwierzętami doskonale wpływa na zdrowie fizyczne oraz psychiczne.
Zwierzęta uczą bliskości, pomagają nawiązywać kontakty i uczą okazywania emocji. Wizyty kotów szczególną rolę odgrywają w przypadku osób chorych na SM, chorobę Alzheimera, Parkinsona oraz choroby reumatyczne.
Oddzielną grupą, którą zajmuje się felinoterapia, są dzieci cierpiące na autyzm, zespół Retta, zespół Aspergera, ADHD oraz porażenie mózgowe.
Dzieci autystyczne mają wiele problemów w relacjach społecznych, z tego powodu większość działań terapeutycznych scedowanych jest na rozwój komunikacji społecznej, naukę samodzielności i samoobsługi, poprawę motoryki, percepcji i funkcji poznawczych.
W zajęcia z kotem włącza się różnego rodzaju zabawy, aby terapia stała się interesującą forma dla dziecka.
W przypadku autyzmu felinoterapia przynosi doskonałe efekty w terapii integracji sensorycznej. Nawiązanie kontaktu dotykowego z kotem jest kolejnym krokiem do wejścia w autystyczny świat dziecka.


Prowadzone od lat 70. badania wykazują, że nawet krótkie spotkania ze zwierzętami mają pozytywny wpływ na psychikę osób biorących w nich udział.
W Szwecji felinoterapia stosowana jest na szeroką skalę wśród dzieci autystycznych. Zauważono, że kot potrafi przeniknąć do ich zamkniętego świata. Dzieci stają się bardziej otwarte i uspokajają się. Kot pomaga im przełamywać lęki i nabierać zaufania do otaczającego ich świata.
Spotkania z kotem wspaniale rozwijają wrażliwość u dzieci i uczy empatii. Dziecko w naturalny sposób rozpoznaje sygnały wysłane przez zwierzę i reaguje na nie. Kot uczy doświadczać otoczenie, motywuje ludzi do cierpliwości i samokontroli.
Fizyczny kontakt z kotem, czyli głaskanie, przytulanie stymuluje organizm człowieka do wytwarzania endorfin, pobudza układ odpornościowy i odpręża.
Formy organizacyjne felinoterapii
Najbardziej popularnymi programami, które wykorzystują do działań terapeutycznych zwierzęta są: AAA, AAT, AAE.
AAA – Animal Assisted Activities – zajęcia z udziałem zwierząt.
Głównym zadaniem AAA jest zmobilizowanie pacjenta do aktywności ruchowej przez swobodną zabawę. Zajęcia odbywają się w ośrodkach leczniczych, opiekuńczych i domach prywatnych, w których właściciel i jego zwierzę odwiedzają osoby chore i niepełnosprawne.
AAT – Animal Assisted Therapy – terapia z udziałem zwierząt.
Celowe i ukierunkowane działania terapeutyczne podlegające dokumentacji. Zajęcia prowadzone są najczęściej przez fizjoterapeutę. AAT jest planowana, a jej głównym celem jest osiągnięcie korzyści leczniczych w trakcie każdego ze spotkań.
AAE – Animal Assisted Education – edukacja z udziałem zwierząt.
Jej elementy wchodzą w zakres AAT i AAA.
Zajęcia felinoterapii
Odbywające się regularnie zajęcia przynoszą wiele pozytywnych efektów zarówno pedagogicznych, jak i terapeutycznych.
Mogą być prowadzone w niewielkich grupach lub w indywidualnej pracy terapeutycznej z dziećmi.
Felinoterapia jest terapią wspomagającą inne techniki terapeutyczne. Można ją łączyć z zabawami ruchowymi, muzykoterapią, bajkoterapią. Świetnie sprawdza się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach.
Zapraszamy do kontaktu i zadawania pytań związanych z zajęciami felinoterapii.
